بلید شیور

سوابق و تاریخچه فناوری
نوآوری محصول
فرآیند دستیابی به فناوری/ محصول
زمینه‌های کاربرد فناوری

سوابق و تاریخچه فناوری

آرتروسکوپی یک درمان جراحی است که توسط متخصصین ارتوپدی در موارد مختلفی از آن استفاده می شود. آرتروسکوپ یک لوله فلزی توخالی به قطر تقریبی یک نی (نی هایی که برای نوشیدن مایعات از آنها استفاده می شود) است. در یک سمت این لوله فلزی، یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق قرار گرفته است و در درون لوله تعداد زیادی عدسی وجود دارد.

پزشک متخصص ارتوپد از طریق یک شکاف چند میلیمتری در بدن، این لوله را وارد فضای مفصلی کرده و سپس تصاویر تهیه شده توسط دوربین به یک مانیتور منتقل می شود تا پزشک معالج بتواند تصاویر داخل مفصل را ببیند. یک منبع نور پرقدرت نور از طریق همان لوله، نور کافی را برای دیدن داخل مفصل در اختیار پزشک می گذارد.

نوآوری محصول

بلید شیور یکی از کلیدی ترین ابزار جراحی های آرتروسکوپی است و کاملاً مکانیکی و یک بار مصرف است. با این حال محدودیت هایی که در واردات این محصول وجود دارد باعث گردیده نیاز بازار به خوبی تامین نگردد و بیمارستان ها برای تامین نیاز خود با مشکل مواجه شوند و همین مسئله سبب شده که تقریباً تمامی بیمارستان ها تا زمان معیوب شدن این وسیله که به طور متوسط 5 بار می باشد (تا 20 بار نیز گزارش شده است) از این وسیله یکبار مصرف استفاده مجدد نمایند.

اولین ایده شرکت همان گونه که از عنوان آن بر می آید ماهیتی تولیدی دارد و در واقع نمونه سازی بلید شیور است که از طریق مهندسی معکوس تولید خواهد شد. به این ترتیب ساختار کلی محصول مانند نمونه های مشابه خارجی آن است در عین حال با توجه به معایبی که نمونه های خارجی این وسیله دارند و همچنین به منظور کارایی بیش تر محصول تغییراتی در طراحی محصول در نظر گرفته شده است که به مرور و با توجه به استراتژی بازاریابی محصول اعمال این تغییرات در فاز های بعدی تولید انجام خواهد پذیرفت. برخی از مهم ترین جنبه های نو آوری طرح در ذیل بیان گردیده است:

بومی سازی یکی از پر مصرف ترین ابزار جراحی ارتروسکوپی برای اولین بارایجاد تکنولوژی ساخت تیغه های بلید شیور برای اولین بار در کشور از طریق ادقام چندین تکنولوژی ایجاد قابلیت استفاده از این بلید ها بر روی کلیه دستگاه شیور موجود برای اولین بار

ایجاد تکنولوژی کوتر برروی بلید شیور وکاهش خونریزی که مشکل عمده بیشتر جراحی ها و یکی از خطرات این نوع اعمال جراحی می باشد.

فرآیند دستیابی به فناوری/ محصول

به منظور رسیدن به اهداف مورد نظر شرکت و با توجه به ماهیت شرکت، لازم است تا حد ممکن هزینه های طرح کاهش یابد اما نه آن گونه که کیفیت محصول فدای کاهش هزینه ها گردد. بر همین اساس شرکت تحقیقات گسترده ای در زمینه اتخاذ استراتژی تولید به

عنوان هزینه بر ترین بخش طرح به انجام رساند. در تعیین استراتژی تولید شرکت توجه به چند نکته ضروری بود؛ اولاً میزان مصرف سالیانه محصول در بازار هدف در حدی است که از نظر صنعت این تعداد تولید قطعه در حد نمونه پایلوت به حساب می آید. بنابراین خرید دستگاه های قالب سازی یا تزریق به هیچ وجه مقرون به صرفه نخواهد بود. ثانیاً این پروژه تنها یکی از فعالیت های شرکت خواهد بود و شرکت چنانچه پیش از این نیز ذکر شد به زودی پروژه های دیگری را در زمینه های مختلف شروع خواهد کرد، در نتیجه سرمایه های ثابت این پروژه باید به گونه ای باشند که بتوان از آن ها در طرح های بعدی نیز استفاده کرد بر همین اساس پس از بررسی ها و کارشناسی ها و امکان سنجی های لازم پیرامون نحوه پیاده سازی خط تولید با توجه به نوپا بودن شرکت و اهمیت کاهش هزینه های اولیه استراتژی تولید بدون کارخانه انتخاب گردید به این ترتیب که هر بخش از پروسه تولید به صورت پیمانکاری یا شراکتی به شرکت های متخصص در آن زمینه واگذار شود و در واقع اتخاذ هر روش دیگری در تولید با توجه به تیراژ تولید مقرون به صرفه نخواهد بود.

از جمله مزایای این استراتژی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

عدم نیاز به هزینه های سنگین جهت خرید یا اجاره زمین

عدم نیاز به هزینه های سنگین جهت خرید دستگاه های قالب سازی، تزریق و …

تهیه مواد اولیه به عهده شرکت های پیمان کار خواهد بود.

عدم نیاز به هزینه های سنگین جهت ایجاد محیط استریل و clean room

استفاده از تخصص و تجربه شرکت های پیمان کار به جای صرف زمان و هزینه جهت کسب مهارت و تجربه

زمینه‌های کاربرد فناوری

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد بلید شیور یکی از اصلی ترین ابزارهای جراحی آرتوروسکوپی است. آمار نشان می دهد تعداد این نوع جراحی ها روز به روز در حال گسترش است، در نتیجه مصرف بلید شیور افزایش یافته و متعاقب آن تقاضا نیز رو به افزایش است. هم اکنون نیز با توجه به مشکلاتی شرکت های وارد کننده محصول در عرضه محصول و واردات آن به ایران دارند نتوانسته اند به این افزایش تقاضا پاسخ مناسبی دهند مواردی که تا حدودي فواید ایجاد این تکنولوژی را بیان می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با توجه به آنکه بلید شیور اصلی ترین ابزار جراحی های آرتروسکوپی است، بومی سازی دانش تولید این ابزار ضمن کاهش وابستگی کشور گام بزرگی در جهت همگام کردن کشور با دانش روز دنیا در زمینه جراحی به شمار می رود. اهمیت این مطلب زمانی مشخص تر می شود که بدانیم بیمارستان های کشور در زمینه امکانات و تجهیزات اتاق های عمل چه از لحاظ تکنولوژی و چه از لحاظ دانش تولید، از ساده ترین ابزار جراحی تا دستگاه های پیشرفته، وابستگی صد در صدی به کشور های غربی و آمریکا دارند.

تولید انبوه و دسترسی آسان بیمارستان ها به این محصول می تواند باعث کاهش میانگین مصرف مجدد این وسیله یکبار مصرف و در نتیجه بهبود بهداشت و نزدیک شدن به استاندارد های بین المللی شود.

جلوگیری از ارز بری زیادی که این محصول برای کشور دارد، با تولید این وسیله در داخل.

کاهش قیمت تمام شده هر وسیله در صورت تولید انبوه.

با توجه به آنکه در حال حاضر واردات این محصول تقریبا در انحصاری است؛ تولید این وسیله در داخل ضمن اشتغال زایی برای قشر فارغ التحصیل و متخصص می تواند نیاز کشور را به واردات این محصول مرتفع سازد و تولید را از انحصار چند کشور خاص خارج کند

پزشک شکاف دیگری روی مفصل ایجاد می کند، تا از طریق آن بتواند مقداری مایعات را به داخل مفصل هدایت کند. جراح دو هدف از این اقدام دارد، دلیل اول خارج شدن مایع کدر داخل مفصل و جایگزینی یک مایع شفاف و زلال است تا داخل مفصل بهتر دیده شود و دلیل دیگر افزایش حجم داخل مفصل است تا بدین ترتیب اجزای مفصل بیشتر از هم فاصله گرفته و بهتر دیده شوند و فضا برای حرکت کردن آرتروسکوپ در مفصل نیز مهیا شود. پزشک ارتوپد می تواند بسیاری از قسمت های داخل مفصل را از طریق آرتروسکوپ ببیند و مشکلات آن را تشخیص دهد.

همچنین پزشک معالج از طریق شکاف کوچک دیگری در مفصل، ابزارهای جراحی را به داخل آن بفرستد و از طریق آنها اقدام به درمان مشکلات مفصل کند. بعضی از این وسایل مانند چاقو برای بریدن به کار برده می شوند.

با دستگاه کوچکی به نام شیور که دارای تیغه های لوله ای شکل که یک سرشان چرخنده دارد هستند، می توان قسمت هایی از بافت های آسیب دیده داخل مفصل را تراشید. تیغه های دستگاه شیور در واقع نوعی تیغ اره می باشند که بر روی دستگاه شیور نصب می شود و به صورت اندوسکوپیک در عمل های فوق تخصصی آرتروسکوپی مورد استفاده قرار می گیرد. کار تخصصی این ابزار همان گونه که از نامش بر می آید تراشیدن و خارج کردن بافت های صدمه دیده داخل مفاصل شانه و زانو لگن و مچ پا می باشد. این وسیله قسمت مصرفی دستگاه شیور می باشد و یکی از الزامی ترین وسایل این عمل ها می باشد. که در این طرح هدف تولید این تیغه ها می باشد.

ابزار مشابه خارجی به گونه ای طراحی شده اند که تنها با دستگاه شیور مخصوص به خود ست می شوند و لذا مراکز جراحی با خرید یک دستگاه شیور ملزم به خرید قطعات مصرفی مختص همان دستگاه می باشند که گاها مراکز درمانی برای تهیه این قطعات با محدودیت های عدیده ای رو به رو می شوند. با توجه به اینکه این محصول تولید کننده داخلی ندارد لذا بر آن شدیم تا در مرحله اول با باز طراحی و ارتقای این قطعه مصرفی آن رو به گونه ای طراحی کنیم تا با هر نوع دستگاه شیوری قابل کاربرد باشد و در مرحله بعد با ترکیب دستگاه کوتر با این ابزار به طور کامل محصول جدیدی به بازار عرضه کنیم.

پشتیبانی آنلاین ارسک

)
    is typing...

    برای ارسال پیام به ما، لطفا فرم زیر را پر کنید.

    ارسال پیام Cancel